AB: Mültecilere yönelik sorumluluklarından kaçan ülkelere yükümlülükleri hatırlatıldı

Uluslararası Af Örgütü, Yunanistan ve İtalya’da bulunan mültecilerin yeniden yerleştirilmesi amacıyla Avrupa Birliği planına uymadıkları için Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Polonya hakkında ihlal işlemlerinin uygulanmasına karar verilmesi üzerine bir açıklama yaptı.

Açıklamada bulunan Uluslararası Af Örgütü Avrupa Kurumları Ofisi Direktörü Iverna McGowan, “Avrupa Komisyonu’nun aldığı bu karar üye ülkelere işleri ağırdan alarak mültecileri kabul etmekten kaçmaya çalışmalarına izin verilmeyeceğini açıkça gösterdi. Dayanışma, Avrupa’daki mülteci sorununa adil ve insani bir cevabın anahtarıdır” ifadelerini kullandı.

 “Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Polonya bugün ülkelerinden kaçmak zorunda kalan insanlar için üzerlerine düşen payı yerine getirmemenin sonuçları olduğunu gördü” diyen McGowan, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Diğer ülkeler de, eğer zor yoldan öğrenerek mecbur kalmak istemiyorlarsa, bu durumu dikkate alıp, yükümlülüklerini yerine getirmeli.”

---

Daha fazla bilgi almak veya mülakatlar için Alison Abrahams ile bağlantıya geçebilirsiniz: [email protected]; + 32 2 548 27 73 veya +32 483 680 812