AB İçişleri Bakanları Toplantısında Küresel Mülteci Krizine Karşılık Verilemedi

Brüksel'de gerçekleşen olağanüstü içişleri bakanları toplantısının ardından Uluslararası Af Örgütü tarafından yapılan açıklamada, "Avrupa Birliği (AB) temsilcileri bir kez daha kolektif liderlik göstermekte ve küresel mülteci krizine karşılık vermekte başarısız olmuştur" denildi.

AB içişleri bakanları Avrupa Komisyonu'nun, mültecilerin ıstırap duyduğu kriz bölgesindeki üye devletlerini rahatlatmak için olağanüstü bir yeniden yerleştirme mekanizmasına dair son tekliflerini görüşmek üzere bir araya geldi.

Toplantı, kriz bölgesindeki 40 bin mültecinin Mayıs ayından itibaren yeniden yerleştirilmesi önerisinin kabul edilmesiyle sona erdi. Ancak bakanlar yeni 120 bin kişinin yeniden yerleştirilmesine dair teklifte bir anlaşmaya varamadı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü'nün Avrupa Organizasyonları Ofisi'nin yürütücü direktörü Iverna McGowan, "Masadaki olan tedbirler parça parçaydı ve küresel mülteci krizine AB'nin kalıcı bir şekilde karşılık vermesinden fersah fersah uzaktı. Ancak bakanlar bunda bile bir anlaşmaya varamadı" dedi.

McGowan, "Mülteci krizi her geçen gün tırmanırken, AB'nin reaksiyonu kararlı değil, felçli haldedir" dedi.

Kapsamlı tartişmalardan sonra, bakanlar İtalya ve Yunanistan gibi kriz bölgesinden diğer üye devletlere 40 bin kişilik geçici ve istisnai bir yeniden yerleştirme mekanizması oluşturmak için anlaştı. Fakat bu anlaşmaya aylar süren tartışmalardan sonra varıldı ve on binlerce daha fazla mülteciyi kriz üye devletleri içindeki korkunç koşullarda bıraktı.