• Haberler

AB: Avrupa Adalet Divanı’nın kararı hiçbir ülkenin mülteci yükümlülüklerinden kaçınamayacağını gösteriyor

Uluslararası Af Örgütü Avrupa Kuruluşları Ofisi Direktörü Iverna McGowan, AB’nin İtalya ve Yunanistan’daki mültecileri diğer üye devletlere yeniden yerleştirme planından muafiyet talep eden Slovakya ve Macaristan’ın başvurularının Avrupa Adalet Divanı (AAD) tarafından reddedilmesine ilişkin şunları söyledi:

‘‘Bugünkü karar, hiçbir ülkenin mültecilere yönelik yükümlülüklerinden kaçamayacağını gösteriyor. Slovakya ve Macaristan, AB’nin dayanışma sisteminden sıyrılmayı denedi; ancak her bir ülkenin şiddet ve zulümden kaçan insanları koruma görevi var.’’ McGowan, sözlerini şöyle noktaladı:

‘‘Macaristan ve Slovakya hükümetlerinin AAD’ye yaptıkları başvuru, kendi ülkelerini ‘mültecisiz bölgeler’ haline getirme maksadı taşıyan temelsiz bir girişimdi. Üye devletler, birbirleriyle ve Avrupa’da koruma arayan sığınmacılarla dayanışma içerisinde olmalıdır.’’

ARKA PLAN
AB yeniden yerleştirme kotasına göre Macaristan için 1294 mülteci belirlenmişti, ancak Macaristan henüz hiçbir mülteciyi yeniden yerleştirmedi. Slovakya, kendisi için belirlenen 902 mülteciden şimdiye dek 16’sını yeniden yerleştirdi. Daha detaylı bilgi için Üye Devletler Acil Durum Yeniden Yerleştirme Mekanizması Destek Programı’na bakınız.