Dilek Kumcu Çocuk Hakları Okulu: Çocuk Hakları Başlangıç Atölyesi - Çevrimiçi

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi 2003 yılından bu yana çocuğun insan haklarını gündemleştirme, vaka takibi, izleme ve raporlama, çocuklarla çalışan profesyonellere yönelik eğitimler, çocuk hakları kültürünü yaygınlaştırmaya yönelik araç ve yöntem geliştirme gibi çeşitli alanlarda çalışmalarını sürdürmektedir. Çocuğun insan hakları odağında birlikte düşünme ve çocuk hakları hareketinin bir parçası olmak isteyen kişiler arasında bilgi ve deneyim aktarımının çocuğun insan haklarına saygı gösterilmesi, hakların korunması ve gerçekleşmesi açısından önemli olduğunu düşünmektedir.  

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, çocuk hakları -başka bir ifadeyle insan haklarının çocuklar için özel gerektirdikleri- konusunda bilgi ve deneyim paylaşımı aracılığıyla insan hakları kültürünün gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla; 2021 yılında kaybettiğimiz ve bir çocuk hakları savunucusu olan Dilek Kumcu adına Dilek Kumcu Çocuk Hakları Okulu çalışmalarına ev sahipliği yapmaya başlamıştır.

Dilek Kumcu Çocuk Hakları Okulu ile çocuk hakları ile ilgili çalışmalarda bulunan veya bulunmak isteyen kişilerin; çocukların hak ve özgürlükleri ile maruz bırakıldıkları hak ihlallerine ve ilgili mekanizmalara ilişkin bilgilenmesi, hak temelli bir yaklaşım geliştirmesi ve böylece savunuculuk alanında güçlenmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda birbirini bütünleyecek programlar geliştirilmesi planlanmıştır. Söz konusu programlardan ilki Çocuk Hakları Başlangıç Atölyesidir.

Çocuk Hakları Başlangıç Atölyesi, çocuk hakları konusunda güçlenmek ve savunuculuk yapmak için desteğe ihtiyaç duyan herkese açıktır. Atölye, giriş niteliğinde bir içerikle, farklı eğitim ve meslek gruplarından katılımcıları bir araya getirecek, interaktif katılıma dayalı olarak kurgulanmıştır. Katılımcıların çocuk haklarına dair temel bilgi ve yaklaşımları öğrenmeleri, kendilerini çocuk hakları hareketinin bir parçası olarak hissetmeleri ve savunuculuk yapmak üzere gerekli olan temel bilgi ve yaklaşımları edinmeleri hedeflenmektedir. 

Kimler Başvurabilir: Farklı eğitim ve meslek gruplarından ve atölyenin tümüne katılmayı gönüllü olarak taahhüt eden herkes.

Eğitim Tarihleri: 

29-30 Ocak 2022 (Cumartesi - Pazar)
5-6 Şubat 2022 (Cumartesi - Pazar)
19-20 Aralık 2022 (Cumartesi - Pazar)

Katılım Kouşları

  • İnteraktif yöntemlere dayalı kurgulanan eğitime farklı eğitim ve meslek gruplarından ve eğitimin tümüne katılmayı  taahhüt edenler kabul edilecektir.
  • Atölye zoom.us platformu üzerinden yapılacaktır.   
  • Zoom bağlantısı katılımcılara mail ve sms olarak gönderilecektir. 
  • Çevrimiçi sınıf, atölye günü hafta sonları saat 12:45'ten, hafta içi 18.45’ten itibaren açık olacaktır.  
  • Atölyeye katılım için son saat hafta sonları 13.00, hafta içi 19.00'dur. Bu saatten sonra giriş yapan katılımcılar eğitime kabul edilmeyecektir.  
  • Atölyeye açık isimle, açık kamera, tam katılım gösteren ve eğitim sonrası değerlendirme formlarını tam dolduran katılımcılara Uluslararası Af Örgütü Eğitim Katılım Belgesi verilecektir.
  • Atölyeyle ilgili sorularınız ve bağlantı sorunları ile ilgili [email protected] veya 0541 760 07 54 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

EĞİTİM PROGRAMI HAKKINDA DETAYLI BİLGİ VE BAŞVURU İÇİN

İNSANHAKLARİ.TV