Altan Kardeşler, Nazlı Ilıcak ve diğerleri Davası

Arka Plan Bilgisi

Gazeteciler Ahmet Altan ve Mehmet Altan Eylül 2016, Nazlı Ilıcak Temmuz 2016 tarihlerinde gözaltına alındıktan sonra, diğer dört sanıkla birlikte haklarında; “Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme”, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye  teşebbüs etme”, “Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmamakla Birlikte Örgüt Adına Suç İşlem” suçlarından iddianame hazırlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı ve 65. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin, suçtan zarar görenler sıfatıyla yer aldıkları iddianame, Mayıs 2017 tarihinde kabul edildi.

12 gün sonra serbest bırakılan Ahmet Altan, Savcının itirazı üzerine yeniden gözaltına alındı ve ardından tutuklandı.

Davada beş duruşma gerçekleşti.

Beş duruşma boyunca süren yargılama sonunda, İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıklardan Tibet Murat Sanlıman’ın beraatına, gazeteciler Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak ile Fevzi Yazıcı, Şükrü Tuğrul Özşengül ve Yakup Şimşek'in ise "ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası" ile cezalandırılmalarına karar verdi.