İsrail Gazze Çatışmasında Sağlık Merkezlerine Ve Sivillere Saldırmak Savaş Suçu İddialarına Yenilerini Ekliyor

Gazze Sağlık Bakanlığı sözcüsünün verdiği bilgiye göre Deyr el Balah'taki El Aksa hastanesinin üçüncü katı İsrail topçu ateşi ile vuruldu, dört kişi hayatını kaybetti ve düzinelerce kişi de yaralandı.

Uluslararası Af Örgütü, İsrail'in bir hastaneyi topçu ateşine tutmasının ve Gazze Şeridi'nde bazı bölgelerde bulunan sivillerin evlerinin süre giden bombalanmasının olası savaş suçları listesine eklenmekte olduğunu ve durumun derhal bağımsız ve uluslararası bir soruşturma gerektirdiğini dile getirdi.

Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktörü Philip Luther, "Bugün El Aksa hastanesine düzenlenen saldırı, Gazze'de son dönemde sağlık merkezlerine ve bu merkezlerin yakınlarına düzenlenen saldırı serisinin sonuncusuydu. Bu merkezler 8 Temmuz'da İsrail saldırısının başlamasından bu yana binlerce yaralı ile başa çıkma konusunda zorluk çekiyor. Sağlık merkezlerini hedef almak hiçbir zaman mazur gösterilemez. Sağlık merkezlerine saldırmak, Birleşmiş Milletler gözetiminde, derhal, bağımsız ve uluslararası bir soruşturma yürütülmesinin aciliyetinin altını çizmektedir" diye konuştu.

Geçen hafta Şicaiye'de bulunan Vefa hastanesi iki defa İsrail güçleri tarafından saldırıya uğradıktan sonra ağır bir şekilde hasar görmüştü.

Kara saldırısı dördüncü gününe girmişken ve Gazze'deki ölü sayısı -çoğu sivil- 550 kişiyi geçmişken, tarafların saldırılara dönemsel olarak ara vererek ölü ve yaralıların bölgeden çıkarılmasını sağlamak için derhal anlaşmaya varması gerek.

Buna ek olarak, su ya da kanalizasyon sistemi olmayan 1.2 milyon kadar kişi varken, belediye çalışanları ve yardım kuruluşları kamu sağlığı konusunda bir facia yaşanmaması için acilen onarım çalışmaları gerçekleştirmeli.

İsrail’in kara saldırısının ardından daha fazla savaş suçu işlenmesine engel olun

Cumartesi akşamından Pazar sabahına kadar, Şicaiye'ye yönelik yoğun İsrail bombardımanı sonucu aralarında en az 17 çocuk ve 14 kadının olduğu, 60'tan fazla insanın öldü. 200 kişinin yaralandığı öne sürüldü ve siviller ateş altında kaçmak zorunda kaldı. Çoğunluğu Şicaiye'de olmak üzere en az 13 İsrail askeri bir gecede öldürüldü.

 Hamas da uluslararası hukuku ihlal ederek İsrail'e hedef ayrımı gözetmeyen yüzlerce roket fırlatarak İsrailli iki sivilin ölümüne ve birçoklarının yaralanmasına yol açtı.

İsrail Gazze çatışmasında sivil kayıpların sayısı artarken BM silah ambargosu uygulamalı

İsrail ordusu Gazze'nin doğusunda 92.000 kadar kişinin yaşadığı nüfusun yoğun olduğu Şicaiye'nin hedef alındığını çünkü oranın roketlerin, tünellerin ve komuta merkezlerinin olduğu bir "büyük kale" olduğunu dile getirdi. İsrail ordusu ve hükümet yetkilileri defalarca, saldırıdan günler önce sivillerin bölgeyi boşlatmaları için uyarıldığını söyledi. Tüm bölgeyi boşlatmak için uyarıda bulunmak İsrail güçlerini uluslararası insancıl hukuk uyarınca sivilleri koruma yükümlülüklerinden muaf tutmamaktadır.
 

İsrail Gazze arasındaki çatışma şiddetlenirken tüm taraflar sivilleri korumalı

Fakat, Şicaiye ve diğer bölgelerdeki birçok sivil gidecek hiçbir yerleri olmadığı için kaldıkları yerleri boşaltmadı. Barınak olarak açılan tüm UNRWA (Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu) okulları ve diğer merkezler dolup taşmış durumda.

Luther, “Şicaiye ve Gazze Şeridi'ndeki sivillerin yaşadığı diğer bölgelerin acımasızca bombalanması ve İsrail'e yönelik hedef ayrımı gözetmeyen roket saldırılarının sürmesi, daha fazla hak ihlali yaşanmaması için acilen uluslararası eyleme geçilmesi gerekmektedir. BM tüm taraflara silah ambargosu uygulamalıdır ve tüm taraflar İsrail, Hamas ve Gazze Şeridi'ndeki Filistinli silahlı gruplara askeri ekipman sevkiyatını askıya almalıdır" dedi.