21 Temmuz 2016 Perşembe

Ukrayna: Gazetecinin aracına yüklenen bomba ile öldürülmesi ifade özgürlüğüne yönelik menfur bir saldırıdır

 

 

Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü bugün yayımladığı açıklamada, önde gelen gazetecilerden Pavel Sheremet'in dün sabah Kiev'in merkezinde arabasına yerleştirilen bir bomba ile öldürülmesinin Ukrayna'da ifade özgürlüğüne yönelik şok etkisi yaratan menfur bir eylem olduğunu açıkladı.

 

Ülkenin önde gelen haber sitelerinden Ukrayinska Pravda'da yazan Pavel Sherement 7.45'te patlama gerçekleştiğinde aracıyla işyerine gidiyordu.

 

Uluslararası Af Örgütü Avrupa ve Orta Asya Vekil Direktörü Denis Krivosheev "bir gazeteciye yönelik bu saldırı korkunç bir suçtur ve ifade özgürlüğünün en uç ihlalidir. Pavel Sheremet'in öldürülmesi kapsamlı, tarafsız ve bağımsız bir şekilde soruşturulmalı ve sorumlular adil bir şekilde yargılanmak üzere adalet önüne getirilmelidir. Basın çalışanlarına yönelik şiddet konusunda üzücü bir sicili olan Ukrayna'da gazetecilerin daha iyi bir şekilde korunmasını talep ediyoruz" diye belirtti.

 

Saldırıyı kimse üstlenmedi fakat Ukrayna Ulusal Polis Teşkilatı Başkanı Khatiya Dekanoidze soruşturmayı bizzat yürüteceğini ifade etti.

 

44 yaşındaki Pavel Sheremet Belarus'ta basına yönelik baskılar nedeniyle yıllar önce Ukrayna'ya sürgün edilen Belaruslu bir gazeteci ve televizyon sunucusuydu. 1997'de Belarus hükümeti Belarus ve Litvanya sınırı arasında yasadışı geçiş yaptığı iddiasıyla Sheremet'i tutuklamıştı.  

 

Sheremet ayrıca daha önce Rusya'da televizyon sunucusu ve gazeteci olarak çalışmış ve Rusya'da basın özgürlüğünün kötüye gitmesi sonucu beş yıl önce Kiev'e taşınmıştı. Belarus, Rusya ve Ukrayna yetkililerine yönelik hayli eleştireldi ve 1998'de Gazetecileri Koruma Komitesi gazeteciliği nedeniyle kendisine Basın Özgürlüğü Ödülü'nü verdi.

 

Etiketler: İfade özgürlüğü hakkı , basın özgürlüğü , Ukrayna